Basında Biz

Basın kanallarında katılım gerçekleştirdiğimiz yayınlar, programlar.

23 Derece
Mine Yıldırım’ın konuk olduğu programda Gökhan Özbek’le Hayvan Hakları Yasası’nda son durumu konuştuk. (26.01.2021)

Açık Radyo: Türlerin Yaşam Hakkı
Eray Özgüner ve Onur Tekşen’in konuk olduğu programda Hayvan Hakları Yasası’nı, taleplerimizi ve endişelerimizi konuştuk. (28.01.2021)

Açık Radyo: Hikayenin Her Hali
Yaşam İçin Yasa’dan Mine Yıldırım’la Hayvan Hakları Yasası talepleri ve insan-hayvan ilişkilerinin dönüşümünün geleceği anlamak için nasıl kilit olduğunu konuştuk. (05.02.2021) 

Tele 1: Ne Olacak?
Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi’nden ve Hayvanlara Adalet Derneği’nden Av. Hülya Yalçın, 1 Şubat’ta Tele 1’de Hakan Aksay’ın hazırlayıp sunduğu “Ne Olacak?” programında, Hayvan Hakları Yasası’na dair taleplerimizi anlattı. 1:46:00’dan itibaren programın hayvan hakları ile ilgili kısmını dinleyebilirsiniz. (01.02.2021)

BirGün Pazar
Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi’nden Aslı Alpar, 31 Ocak’ta BirGün Pazar için #YaşamİçinYasa‘yı yazdı: “Hayvanları eşya statüsünde kabul eden ve onların haklarını korumaktan aciz mevzuattaki 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 2004 yılında yasalaştı. Bu yasa hayvana yönelik kötü muamele ve işkenceyi “kabahat” olarak değerlendiriyor yani bu fiilleri suç kapsamına almıyor!” Yazının tamamını BirGün‘den okuyabilirsiniz.

Artı TV: Ekolojik Odak
Pelin Cengiz’in sunduğu programın 1 Şubat Pazartesi günkü konukları, Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi’nden, Yunuslara Özgürlük Platformu’ndan Öykü Yağcı ve Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nden Aslı Alpar oldu.

Yeşiller Partisi
(YouTube Canlı)
Hayvan Hakları Yasası’nın 10 gün içerisinde “anayasal reform” adı altında oluşturulan gündem kapsamında TBMM’ye gelmesi bekleniyor. Oysa kanunsuzluk ve suça teşvik açısından mevcut kanundan farkı olmayan yasa teklifi çok ciddi sorunlar barındırıyor. 4 Şubat Perşembe saat 20.00’de YouTube üzerinden canlı yayınlanan programda yasanın neler getireceğini konuştuk.

Açık Radyo: Yeşil Bülten
Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi ve Hayvanlara Adalet Derneği’nden Av. Melike Ballı, 4 Şubat’ta Açık Radyo’nun Yeşil Bülten programında Utku Zırığ ile yaptığı söyleşide, Hayvan Hakları Yasası’na dair endişelerimizi ve hayvan hakları savunucularının taleplerini dile getirdi.

Animal Save Turkey
(YouTube Canlı)
Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi ve Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nden Fatma Biltekin, 4 Şubat saat 20.00’da Animal Save Turkey’nin konuğu oldu ve Hayvan Hakları Yasası ile ilgili çıkan son haberleri değerlendirerek TBMM’den taleplerimizi aktardı. #yaşamiçinyasa

Binnur Sormageç
(Instagram Canlı)
Hayvanlara Adalet Derneği (HAD) ve Yaşam için Yasa İnisiyatifi’nden Hülya Yalçın, Hayvan Hakları Yasası’na ilişkin endişelerimizi ve taleplerimizi Binnur Sormageç’in 6 Şubat’ta gerçekleştirdiği Instagram canlı yayınında anlattı. #yaşamiçinyasa